Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the post-duplicator domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web2/web/wp-includes/functions.php on line 6121

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the debloat domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web2/web/wp-includes/functions.php on line 6121
Itt a turistaszezon, bankkártyára fel – de csak óvatosan! - Bankkártya terminál induló költségek nélkül - Fizetési Pont

Itt a turistaszezon, bankkártyára fel – de csak óvatosan!

Itt a turistaszezon, bankkártyára fel – de csak óvatosan!

„Választhatja, hogy a tranzakciót a saját valutájában számoljuk el.”

Számtalan helyen ajánlják fel nekünk e lehetőséget, ha külföldön dugjuk be a bankkártyánkat egy ATM-be, azzal a céllal, hogy készpénzhez jussunk. Ilyenkor a felvenni kívánt összeg alatt szerepel, hogy mi a külföldi és a mi valutánk közötti átváltási árfolyam, valamint az, hogy az átváltást követően mennyit vesznek le forintban a bankszámlánkról.

Korrekt ajánlatnak tűnik, hiszen így pontosan tisztában leszünk azzal, mennyibe kerül nekünk a külföldi pénz felvétele, nem kell azon morfondíroznunk, hogy akkor most mennyivel is fogják megterhelni a bankszámlánkat.

Bizonyára nem kevesen gondolkozhatnak így, különösen azok, akik először találkoznak e lehetőséggel. Meg is nyomják tehát a felkínált két opció közül az „Az átváltás elfogadása (angolul: Accept conversion)” érvényesítésére szolgáló gombot, méghozzá az „Átváltás elutasítása (Decline conversion) helyett. Meglehet anélkül, hogy foglalkoznának a képernyő alján feltüntetett apróbetűs résszel, miszerint „Győződjön meg arról, hogy érti, a valutaátváltás költséggel jár, az pedig attól függően eltérő lehet, hogy mit választ: a készpénzfelvétel helyi vagy az ön pénznemében való elszámolást”. Vagy elolvassák azt, de figyelmen kívül hagyják vagy nem tudnak vele mit kezdeni.

Pedig akik ezt a lehetőséget választják, azokat később kellemetlen meglepetések érhetik. No nem azért, mintha többet vennének le a számlájukról, az fillérre pontosan megegyezik majd az ATM képernyőjén feltüntetett összeggel. Hanem azért, mert az esetek döntő többségében kiderül, olcsóbban, akár jóval kisebb költséggel is megúszhatták volna a pénzfelvételt, amennyiben az átváltás elutasítása mellett döntöttek volna, vagyis hagyták volna, hogy a tranzakciót a külföldi pénznemben számolják el nekik, futva azt a kockázatot, hogy nem tudták volna meg azonnal, pontosan hány forintjuk is bánja ezt.

Akár 5-10 százalékkal is rosszabbul lehet járni, ha a saját valutánkra való átváltást választjuk.

Ha ugyanis nem történik eget rengető fejlemény a világban vagy idehaza, akkor az árfolyam általában nem képes olyan mértékben elmozdulni, hogy ne érné meg azt választani, hogy a külföldi pénz felvételét ne forintban számolják el. A tranzakció lekönyveléséig ugyanis általában 2 nap szokott eltelni, de ha egy hétvége – akár egy négynapos ünnep – beleesik, akkor is maximum egy hét. Csak érzékeltetésül: az utóbbi évek legnagyobb rövid időn belüli forintgyengülése során, február 25. és március 7. között az orosz-ukrán háború hatására a hazai fizetőeszköz az euróval szemben a 364,69-es szintről csaknem 400-ig értékelődött le. De még ez az árfolyamváltozás is, ha hajszállal, de elmaradt a tíz százaléktól, ráadásul a két dátum között tíz nap telt el. Ha pedig a forint erősödik, akkor még jól is járhatunk azzal, ha nem az átváltást választjuk a külföldi pénz ATM-ből való felvételénél.

Ezt az olyan országokban turistáskodóknak, nyaralóknak pláne érdemes megfontolniuk, ahol nem euró (vagy amerikai dollár) a fizetőeszköz, mint például a magyarok közkedvelt célpontjának számító Horvátországban, ahol az uniós pénz csak jövő január 1-jétől lesz hivatalos fizetőeszköz. Az idén azonban még kétszeres átváltási költséget okoz, ha kunát veszünk fel egy bankjegykiadó automatából. A kártyatársaságok ugyanis valamennyi tranzakciót euróban vagy amerikai dollárban számolnak el, így a kunát először ezekre váltják át, majd az így kijött euró- vagy dollárösszeget konvertálja át a bankunk forintra.

Persze az egész mizériát megspórolhatjuk, ha devizaszámlát nyitunk, méghozzá abban a pénznemben, amelyet majd ki akarunk venni az automatából, és a számlához igényelünk egy bankkártyát is. Ez esetben ugyanis értelemszerűen semmilyen átváltás nem történik a pénzfelvétel során. Hátrány viszont, hogy ha valamilyen okból mégis váltanunk kell – mert mondjuk olyan országba megyünk, amelynek devizanemében nincs bankszámlánk, márpedig a sokat utazóknak igen költséges lenne minden célország pénzében nyitni ilyet –, akkor számíthatunk arra, hogy általában nem túl kedvező banki árfolyamon kerül sor a konverzióra.

Mindent figyelembevéve a legkifizetődőbb mégis az, ha amennyire tudunk óvakodunk a készpénztől és bankkártyával, vagy az azt tartalmazó, NFC-képes okostelefonnal fizetünk külföldön is.

Kapcsolódó bejegyzések

Visszahívás kérése

Szolgáltatásunk csak vállalkozók és társas vállalkozások számára érhető el.

Amennyiben Ön már szerződött ügyfelünk és az ügyfélszolgálattal kívánja felvenni a kapcsolatot, kérjük hívjon minket a +36 (1) 577 4664 telefonszámon.

Visszahívás kérése

Szolgáltatásunk csak vállalkozók és társas vállalkozások számára érhető el.

Amennyiben Ön már szerződött ügyfelünk és az ügyfélszolgálattal kívánja felvenni a kapcsolatot, kérjük hívjon minket a +36 (1) 577 4664 telefonszámon.